MINDFULNESS ZA TRUDNICE

Pozivamo vas na besplatne radionice mindfulnessa u trudnoći pod vodstvom psihologinje Nede Pleić, u okviru programa Fit-Fizički Izazovi Trudnoće, uz potporu Ministarstva zdravstva i Središnjeg državnog ureda za demografiju te u okviru obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja 10.10.2022.iz  projekta Male tajne roditeljstva uz potporu Grada Splita.
Na radionice se možete prijaviti zasebno, a možete sudjelovati i na svim radionicama-molimo samo naznačiti za što se prijavljujete. 
Radionice će se održavati uživo u Klubu trudnica i roditelja Split, Ruđera Boškovića 28. u 18:00 po sljedećem rasporedu: 5.10. Mindfulness kao način očuvanja mentalnog zdravlja trudnica12.10. Mindfulness disanje koje nam pomaže u nošenju sa strahovima i boli-kod trudnica26.10. Mindfulness za nošenje s izbjegavanjem nelagode u trudnoći2.11. Mindfulness u nošenju s negativnim mislima u trudnoći9.11. Mindfulness i samosuosjećanje tijekom trudnoće
prijave na: vjezbeklubtrudnica@gmail.com
O benefitima mindfulnessa:
Mindfulness znanstveno dokazano pomaže trudnicama kod poteškoća u trudnoći:
Bolje nošenje s kroničnom boli
Smanjuje strahove od poroda
Smanjuje strahove o trudnoći i roditeljstvu
Povećava samopouzdanje u porodu i roditeljstvu
Smanjuje percepciju boli u porodu
Žene koje su prakticirale mindfulness imale su manje preranih poroda, djeca su bila bolje porođajne težine, osim toga procjenjuju majčinstvo ugodnijim iskustvom.
Prakticiranje mindfulnessa uključuje nekoliko elemenata: primjećivanje, učenje i prakticiranje svjesnosti iz trenutak u trenutak, kroz svoju okolinu, disanje i misli.
Svjesnost odnosno jednostavno uzimanje pauze i primjećivanje stvari bez dodavanja ikakve prosudbe. Uključuje i usporavanje, umjesto tipične žurbe iz jednog u drugi dio dana, iz jedne aktivnosti u drugu, iz jednog roka u drugi. Kao svaka aktivnost, mindfulness zahtijeva vježbu. Mindfulness je za nas često učenje vještine, kao na primjer kada učimo novi jezik. Prvo je važno biti motiviran naučiti novi jezik, zatim proučimo gdje i kako ga naučiti, naučimo nove riječi, ponavljamo ih sami sa sobom, ponavljamo ih s drugim ljudima, često učimo uz profesora koji nas potiče da na ispravan način koristimo naučeno. Što se više posvetimo učenju, bolje naučimo jezik. Isto tako mindfulness pomaže, kroz razne mikromeditacije, osvještavanje ovdje i sada, namjerno usmjeravanje pozornosti na aktivnosti, učenje i čitanje iz knjiga, nesustavno meditiranje… Ukoliko želimo izvući maksimum iz mindfulnessa dobro je kontinuirano i strukturirano vježbati. Znanstvena istraživanja su pokazala kako prakticiranje mindfulnessa kroz 8 tjedana pola sata dnevno čini strukturne promjene u mozgu.  
Kroz prakticiranje mindfulnessa možemo svoju trudnoću osjetiti u potpunosti, osjećati sebe i svoju bebu u svakom trenutku (procjenjivali ga mi ugodnim ili neugodnim), održati bolje odnose s partnerom, lakše se nositi sa strahovima koji se javljaju u trudnoći, te se pripremiti biti bolji roditelj. Kroz mindfulness učimo kako kada uživamo i kada nam je teško možemo osjetiti i usmjeriti se prema onome što je stvarno važno.